0

Uprawa truskawek na balkonie

Truskawki zazwyczaj uprawia się w gruncie w ogródkach lub na działkach, ale nie najgorzej poradzą sobie w pojemnikach na tarasie lub balkonie. Musimy jednakże spamiętać, że truskawkami uprawianymi w pojemnikach należy zająć się niezwykle troskliwie, bo w przeciwnym razie możemy zapomnieć naszych owocach.

Jakie odmiany truskawek wybrać

Przed zakupem truskawek zadeklarowanych do uprawy w pojemnikach powinniśmy się zastanowić, jakie odmiany chcemy hodować

  •     Jeśli wystarczą nam typowe truskawki, owocujące raz w roku w klasycznym terminie (czerwiec–lipiec), wybierajmy odmiany o smacznych i dużych owocach, najlepiej niepodatne na niskie temperatury, np. odmiany wczesne ‘Honeoye’, ‘Kama’, odmiany póżne: ‘Kent’ lub najpóźniejsze ‘Vikat’.
  •     Jeśli zdecydujemy się na rozsady typu frigo, w pierwszym roku owoce będziemy mieć po dwóch miesiącach od posadzenia, zaś w następnych latach w zwyczajnym terminie.
  •     Jeśli mimo wszystko wolelibyśmy cieszyć się pysznymi owocami przez większą część sezonu, poszukajmy odmian powtarzających owocowanie (tzw. całorocznych), które po 4-5 tygodniach od pierwszego owocowania, wydadzą na nowo owoce. Do odmian tych należą m.in. ‘Selva’, ‘Evita’ i ‘Albion’. Niekiedy owocują niemal bez przerwy od czerwca do późnej jesieni, np. odmiana ‘Tresca’. Pomimo iż odmiany te są niezwykle atrakcyjne, to mają wysoce małą odporność na niską temperaturę i najlepiej zimują w gruncie, okryte włókniną.

 

Musimy jednak spamiętać, kiedy liczymy na truskawki pnące, to mocno się zawiedziemy, gdyż takie po prostu nie istnieją. Określenie „truskawki pnące” odnosi się albowiem do odmian powtarzających, owocujących na licznych rozłogach (np. ‘Ostara’) i jest tylko chwytem marketingowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *