0

Uprawa mięty na balkonie

W donicach postawionych na balkonach czy okiennych parapetach można hodować masę ziół, m.in. bardzo często uprawia się miętę. Miętę można sadzić zarazem w skrzynkach balkonowych, wiszących pojemnikach, jak i rozmaitych doniczkach.

Jak uprawiać miętę na balkonie

Miętę prawię zawsze kupuje się już jako wykształconą sadzonkę i uprawia przez około jeden sezon. Gatunek ten powinno się jednakże rozmnażać również z nasion, które zasiewa się od początku wiosny do skrzyń postawionych w ciepłym miejscu oraz przez ukorzenianie sadzonek zielnych. Zaś przy uprawie długoletniej warto nie zapomnieć, że nadziemna część zioła przed zimą umiera, a nowe pędy pokażą się dopiero na wiosnę. Przez ten okres donicę z rośliną przetrzymuje się w chłodnym, ale jasnym miejscu, a podlewanie ogranicza.

Uprawa mięty na balkonie: wymagania i pielęgnacja

Mięta lubi przyczółki pół cieniste a zatem uprawa najlepiej uda się na balkonach północnych, wschodnich lub zachodnich. W możliwości prażącego słońca liście mięty szybko będą ulegały oparzeniu i nawet – mimo cyklicznego, codziennego podlewania – roślina może zamierać. Zakupione podłoże, najlepiej bełtać z dodatkiem piasku lub gliny. Na dnie donic lub skrzyń (koniecznie z wylotami na spodzie) warto ułożyć solidną warstwę drenażową, aby zapobiec gniciu korzeni. Podlewać należy systematycznie, aby nie dopuścić do przesuszenia systemu korzeniowego. Podłoże powinno być stale namoknięte, ale mięta nie lubi zalewania. Nawożenie w uprawie przez jeden sezon nie jest konieczne (szczególnie jeśli mięta została posadzona w podłożu torfowym). Jeśli pomimo tego zamierzamy dożywiać roślinę, dawki nawozu powinny być mocno wodniste.

Z zabiegów poprawiających ważne jest systematycznie uszczykiwanie pędów mięty i usuwanie pojawiających się kwiatostanów.

Mięta

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *