0

Uprawa majeranku na balkonie

Majeranek:

Dziki majeranek to ziele wieloletnie, występujące obecnie tylko w Turcji i na Cyprze. W polskich warunkach hodowla majeranku, ze względu na zerową odporność na niskie temperatury, przebiega w cyklu jednorocznym.  Dziki majeranek i majeranek ogrodowy osiągają długość od 15 do 60 cm. Jego korzenie tworzą się w miejscach zetknięcia się łodygi z ziemią. Jasnozielone zaokrąglone listki emitują słodki aromat. Kwiaty majeranku mają białawą lub siną barwę. Nasiona znajdują się w pęczkach. Łodyga majeranku pokłada się lub delikatnie wznosi. Jest subtelnie zarośnięta, zielona, z czerwonymi plamkami na całej długości.

Jak uprawiać majeranek:

Ludzie w miastach nie zawsze mogą pozwolić sobie na posiadanie działki lub ogrodu. Łączność z naturą jest rzadki, a czerpanie ze zbawiennego działania zieleni pozostaje w obszarze marzeń. Uprawa majeranku oraz innych roślin możliwa jest w warunkach domowych. Szczęśliwi posiadacze balkonów mogą założyć małe „wysepki” zieleni, wykorzystując każdy urywek przestrzeni. Na balkonie warto zamontować półki, podwiesić doniczki przy suficie i na balkonowych barierkach, postawić skrzynki balkonowe, a nawet harmonijne zbiorniki na wodę. Posadzone w nich rośliny odmienią każdy balkon. Pnącza na siatkach utworzą odosobnione miejsce odpoczynku, izolując od miejskiego gwaru. Na pogodnych balkonach rośliny szybko tracą wilgotność, więc trzeba pamiętać o częstym podlewaniu.

Jak uprawiać majeranek w domu:

Stworzenie ogródka ziołowego w domu wydłuża okres egzystencji ziół. W zaciszu domowym, rośliny nie są wystawione na zmiany pogodowe. Właściwości majeranku są coraz częściej doceniane, bowiem uprawa majeranku oraz innych ziół jest na wyciągnięcie dłoni. Majeranek w doniczce nie dość że odświeża powietrze to uatrakcyjnia i wzbogaca smak potraw.

Uprawa majeranku w domu najlepiej udaje się na kuchennych parapetach, przy oknach, które są idealnym źródłem światła. Warto nosić w pamięci, że majeranek w donicy najlepiej będzie rozwijał się w grupie innych ziół. W luksusowych warunkach może okazać się, że nasz majeranek to roślina wieloletnia, ciesząca oko, zupełnie jak dziki majeranek, przez kilka sezonów. Zamienianie pojemników z ziołami zapewni ziołom równomierne wzrastanie. Taka hodowla to dobry sposób na rozwijanie swoich ogrodniczych zainteresowań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *